Nocnikowanie, nauka siku na nocniku

Nauka nocnika dla Dzieci, Nocnikowanie i Toaleta

Filmik zachęca dzieci do robienia siku na nocniku (lub korzystania z toalety) przez naukę słówek i pozytywnych skojarzeń związanych z nocnikiem, toaletą i higieną. Oswaja, uczy i zachęca dzieci do używania nocnika lub toalety zamiast sikania w pieluchę. Przejście z sikania w pieluchy do załatwiania się na nocnik to nie tylko kwestia wyczucia przez dziecko potrzeby, ale też nauka lepszej komunikacji i pozytywnego nastawienia. Mam nadzieję, że ta nocnikowa bajka/prezentacja pomoże dzieciom i rodzicom!

Jak zachęcić dziecko do korzystania z nocnika zamiast sikania w pieluchy?

Jak zachęcić dziecko do odrzucenia pieluch i siadania na nocnik i utrwalić to zachowanie? Oczywiście przez system nagród. Mogą to być czekoladki lub naklejki, ale dużo lepiej, jeśli nagrodą jest duma z samodzielności, czyli to, że dziecko samo się załatwia, cieszy się z tego i jest dumne. Rola rodzica to zaszczepianie tej dumy, chwalenie dziecka, klaskanie, uśmiech, uściski i radość przy każdej próbie udanej (i nieudanej też!). Możemy to wzmacniać jeszcze bardziej przez pozwalanie dziecku by samo lub z naszą pomocą wyniosło nocnik lub spuściło wodę w toalecie. Większości dzieci wylewanie siku i spłuczka dostarczy super zabawy i fajnej satysfakcji motywującej silnie do powtórzenia tego później. Nigdy nie zmuszaj i nie sadzaj dziecka na nocniku na siłę, ani nie sadzaj go zbyt często ‚w ciemno’. Należy zbudować skojarzenie nocnika z sikaniem, a nie z funkcjami niezwiązanymi z potrzebami fizjologicznymi. Jeśli masz drugie, nieco starsze dziecko, to może ono dać przykład i samo usiąść na pokaz, lub nawet jako rodzic demonstruj to w ubikacji.

Kiedy zacząć naukę nocnikowania?

Z treningiem nocnikowym trzeba poczekać, aż dziecko będzie gotowe. Nie ma określonego wieku choć większość rodziców chce to zrobić w wieku 2 lat. Ważniejsze jest by dziecko spełniało podstawowe warunki rozwoju, a konkretnie przetrzymywania siku w pęcherzu na dłuższy czas i czucia, że się robi i chce siku. Zatem jeśli zauważymy suchą pieluszkę przez dłuższy czas i generalnie przejście do rzadszych epizodów siusiania i bardziej obfitego wydalania moczu, ale rzadziej to jest znak, żeby zacząć obserwować dziecko uważnie pod tym względem. Wtedy, jakieś minimum 2 godziny po ostatnim siku lub godzinę po obfitym napiciu się wody czy soku należy zacząć pytać czy dziecko chce siku i próbować tylko i wyłącznie dobrowolnie zachęcić dziecko do siadania na nocniku.

Filmik pomagający w Nocnikowaniu dziecka

Jak korzystać z tego filmiku by pomóc rodzicom i dzieciom? Przejście z pieluch na nocnik zachodzi najczęściej w okresie tzw. buntu dwulatka i jak większość problemów ma swoje korzenie w komunikacji a raczej w jej trudności, niemożności wytłumaczenia dziecku co, jak i dlaczego. Do tego dochodzi też zwykłe buntownicze uprzedzenie do siadania na nocniku zwłaszcze wtedy gdy próbowaliśmy sadzać dziecko na siłę na nocniku.

Ten filmik może pomóc z oswojeniem dziecka z nocnikiem, z wytłumaczeniem po co używamy nocnika. Ale przede wszystkim ma zaszczepić ‚fajność’ tej koniecznej czynności, która niestety dla dziecka nie jest typową fajną zabawą. Puść ten filmik dziecku co najmniej 2 lub 3 godziny po ostatnim sikaniu. Możesz dziecku podać swój telefon i puścić film z komórki czy tableta lub poszukać go w aplikacji Youtube na telewizorze. Równocześnie jeśli dziecko nie usiadło na nocnik możesz zapytać w trakcie filmu czy też chce usiąść na nocnik tak jak te dzieci na filmie. Nic na siłę, ale jest duża szansa, że po kilku razach dziecko troszkę się ‚nakręci’ by jednak usiąść na nocnik. Pamiętajmy by nie robić tego gdy dizecko ma pusty pęcherz by nie zmarnować szansy bo chodzi tu ciągle o budowanie skojarzenia tego że się chce i robi siku z przedmiotem nocnika i czynnością siedzenia na nocniku lub na sedesie w toalecie. Powodzenia w próbach!

Oto bezpośredni link do wideo nauka nocnika na Youtube.